Włocławek, malowniczo położony nad Wisłą w centralnej Polsce, stanowi historyczną stolicę Kujaw. To urokliwe miasto, pełne atrakcji i fascynujących faktów, które przyciągają licznych turystów. Od początku X wieku, kiedy to zostało założone, do bogatej historii i różnorodnych dzielnic, Włocławek kryje wiele ciekawostek.

  1. Początek X wieku
    Miasto ma swoje korzenie w X wieku i uzyskało prawa miejskie w 1255 roku, co czyni je jednym z najstarszych miast w Polsce.
  2. Różnorodność ulic i dzielnic
    Włocławek jest gospodarzem dla aż 500 ulic i podzielony jest na różnorodne jednostki funkcjonalno-przestrzenne, takie jak Śródmieście, Zazamcze, Południe, Wschód Mieszkaniowy, Zawiśle, Michelin, Rybnica, Wschód Leśny, Zachód Przemysłowy oraz Wschód Przemysłowy.
  3. Błogosławiony patron
    Miasto ma swego patrona – od 8 października 2002 roku jest nim błogosławiony Michał Kozal, biskup i męczennik II wojny światowej.
  4. Nazwa z historią
    Nazwa miasta wywodzi się od imienia Władysław lub Wodzisław, co dodaje mu jeszcze większej głębi historycznej.
  5. Spotkanie z Krzyżakami
    Włocławek doświadczył niszczycielskich ataków Krzyżaków w 1329 i 1431 roku. Jednak po 1466 roku miasto zaczęło się rozwijać na nowo.
  6. Most Edwarda Śmigłego-Rydza
    Most ten, wzniesiony w 1937 roku, nazwany na cześć Edwarda Śmigłego-Rydza, padł ofiarą zniszczeń podczas II wojny światowej, lecz został później odbudowany, a następnie zniszczony podczas wycofywania się Niemców w 1945 roku.
  7. Tradycje duchowe
    Miasto może poszczycić się jednym z najstarszych Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce, założonym w 1569 roku.
  8. Bogactwo zabytków
    Wśród zabytków miasta można znaleźć Pałac Biskupi, kościół świętego Witalisa (powstały w latach 1330-1411) oraz kościół świętego Jana Chrzciciela, zbudowany w 1538 roku na miejscu XI-wiecznej świątyni.
  9. Potęga Elektrowni Wodnej
    Elektrownia Wodna we Włocławku to największa elektrownia przepływowa w kraju. Jej budowa w latach 1962-1970 zaowocowała stworzeniem Jeziora Włocławskiego na Wiśle – największego sztucznego zbiornika w Polsce. Niestety, ta budowla spowodowała wymarcie populacji ryb wędrownych w dorzeczu Wisły.
  10. Skarby muzealne
    Włocławek to dom Muzeum Ziemi Kujawskiej, które powstało w 1908 roku, z siedzibą zbudowaną w 1930 roku. Poza tym, miasto może pochwalić się Muzeum Historii Włocławka, Obserwatorium Astronomicznym oraz Muzeum Diecezjalnym jako miejscami warte odwiedzenia.

Włocławek to miasto o fascynującej przeszłości i dynamicznej teraźniejszości, które oferuje wiele atrakcji dla turystów i mieszkańców. Jego bogata historia, urokliwe uliczki oraz zachwycające zabytki stanowią niezwykły wkład w kulturalne dziedzictwo Polski.